X – Фактор ѕвездите презадоволни од гостопримливоста на Кратовчани

”Првпат доаѓаме во градот Кратово, но сигурно не и последен. Навистина сме благодарни за се што Кратовчани направија за нас, почнувајќи од гостопримливоста па се до нивната желба да се забавуваат и пејат со нас, нешто што беше навистина. Многу сме среќни што бевме дел од вакво случување и што се дружевме со најраспеаната публика […]

Информација за родителите: На Балканот брзо се шири нова дрога во вид на желе бонбона

Се појави нова дрога во Германија, која е многу популарна и која дилерите ја делат по школите ширум западна Европа. Ја викаат јагода квик или јагода мет. Мириса на јагода, а изгледа како гумена желе бонбона. Има и други вкусови, но овој вкус е најраширен и најпопуларен. Ова е еден нов облик на кристал мета, […]

Одбележан светскиот ден на семејните лекари

Семејните лекари- столб на здравствениот систем Петнаесетина студенти во бели мантили и специјални ознаки им мереа телесна тежина, висина, крвен притисок и им го одредуваа индексот на телесна маса на граѓаните кои случајно минуваа покрај двата поставени медицински пултови на Плоштад Македонија.

Боењето и цртежите во детската психологија

BIC ја буди креативноста кај децата Детската уметност, особено цртежот, претставува една од задоволства на детството и претставуваат визуелни претстави направени со боички, фломастери, или моливи, кои се резултат на нивното задоволство и расположение. Со цел да се подобри креативниот развој на децата, француската компанија БИЦ (BIC: www.bicworld.com) донираше дел од палетата на високо квалитетен […]

Големиот француски производител на училишна опрема БИЦ ги израдува децата – штитеници на Институциите за заштита на децата во Република Македонија

Француската компанија БИЦ (BIC: www.bicworld.com), која во сопствената голема производна и услужна палета нуди високо квалитетен училиштен прибор за најмладите (дрвени боици, фломастери, моливи и гуми, пенкала во најразлична боја…), донираше пакети производи на дечиња во неколку образовни Институции. Акцијата за дарување е организирана во Институции за заштита на децата: Посебните основни училишта „Др.Златен Сремец“ […]

Тодоров: Погрешен е ставот на родителите за укинување на задолжителната вакцинација

До крајот на годината ќе биде распишан тендерот за набавка на поливалентни вакцини. Денеска ова го изјави министерот за здравство, Никола Тодоров. Овие вакцини ќе бидат бесплатни, со нив децата наместо 13, ќе се боцкаат само седум пати во првата година.  Во последните четири години интензивно се најавува набавка на овие вакцини, кои за жал […]

Реакција од родители по изјавата на д-р. Костовска

Сепак родителите реагираа на изјавата на д-р. Костовска, според која вакцинацијата во Република Македонија е безбедна и ефикасна. Во редакцијата на Мое Бебе пристигна протестно писмо од родители кои се со став дека вакцинацијата во Р.Македонија треба да биде незадолжителна. Во продолжение следува интегралниот текст од реакцијата на родителите.

Д-р Костовска: Имунизацијата во Република Македонија е безбедна и ефикасна

 Вакцините во Република Македонија се квалитетни и од произведувач, кој е на листата на СЗО, проверени од нивните здравствени агенции, како и од нашите здравствени власти, а состојките се во таква форма што не претставуваат опасност за децата. Македонија спроведува успешна имунизација со висок опфат благодарение на тоа што е задолжителна согласно законските одредби. Досега […]

Ќе се гради хотел за родители чии деца се на подолг престој во Детската клиника во Скопје

Родителите чии деца се на подолг престој во Детската клиника, а не се од Скопје, наскоро ќе имаат можност да престојуваат во хотел за родители во близина на своите деца додека се на лекување, најавуваат од Министерството за здравство, пишува Дневник. Хотелот ќе се гради во рамките на Kлиничкиот центар, поточно ќе биде дел од […]

ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ПРОЧИТА СЕКОЈ РОДИТЕЛ: НЕ вакцинирањето во Република Македонија станува сè помасовно

Комитетот за имунизација најавува своја кампања со која ќе ги убедуваат родителите за важноста на вакцинацијата, како превентивна мерка со која ќе ги заштити нашите деца од болести. Во последно време, поинтензивно овие неколку месеци, на неколку медиуми, посебно на социјалната мрежа (Facebook) кружат разни кампањи кои се против вакцинирање на децата, кампањи кои само […]

Тритекс со сопствен бутик во ТЦ Рамстор

Македонската текстилна компанија, специјализирана за производство на долна облека- ТРИТЕКС ОД ПРИЛЕП, денес (5 март, среда) отвора свој бутик во трговскиот центар „Рамстор“ во Скопје. Во брендираната продавница ќе се продава памучна машка, женска, детска и бебешка долна облека произведена во фабриката во Прилеп. Оваа компанија постои од 1994 година, и веќе 20 години поголемиот […]

14ти Февруари – Ден на виното и љубовта

Православните христијани денеска го слават Свети Трифун.   Тој се смета за заштитник на винарите и лозарите и носител на божјиот благослов за слаткото грозје и бочвите полни со вино.  Лозарите традиционално го одбележуваат Свети Трифун, надевајќи се дека светецот ќе им помогне грозјето да биде благо, а бочвите полни со вино. Заштитникот на лозјата на […]

Од септември учениците во Општина Аеродром ќе носат униформи

Денеска, 6.2.2014 година, градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски и министерот за образование и наука, Спиро Ристовски го промовираа проектот воведување задолжителна училишна облека во основните училишта во Општина Аеродром. „Почнувајќи од септември учениците од сите основни училишта во Општина Аеродром ќе почнат да носат училишна облека“, изјави градоначалникот Коневски.

ПИСМО ОД ЧИТАТЕЛ: Ја молам државата да започне кампања за лична хигиена

Македонците се на срамното дно на светот, сметам дека тоа мора да се промени за доброто на сите нас. Не постои поважна и посуштинска работа во животот на еден човек од неговото здравје и хигиена. Веќе подолго време сум на мислење да Ви се обратам по повод една многу важна тематика. Имено, цело време околу […]

Постои билка која ракот на дојките го убива за 98 проценти

Според истражувањето објавено во „Life Science”,  артемисининот, дериват од билката „Sweet wormwood” или „Artemisia Annua”, што во буквален превод од англиски значи „сладок пелин”, може да убие 98% од клетките на ракот на градите за помалку од 16 часа. Експериментот покажал дека оваа билка може да ги намали за 28% лошите клетки од ракот на […]

Бесплатен зимски одмор за 1000 деца од социјално загрозени семејства

Министерство за труд и социјална политика и оваа година ќе ги носи на зимување оние деца чии родители се корисници на социјална парична помош, постојана парична помош и посебен додаток.

За првпат по десет години наталитетот во Источниот регион е повисок од морталитетот

За првпат по речиси десет години наталитетот  во Источниот регион е подобар од морталитетот. Ова се однесува за месеците јули, август и септември оваа година и е податок кој  е добар за сите. Во овој период, во Источниот регион се родиле 434 деца, а починале 428 лица. Иако разликата е само 6, сепак, тоа е […]

Здравјето на најмладите – примарна цел на општина Карпош

Општина Карпош е учесник на дводневна, меѓународната конференција на EHEDG (Европска групација за хигиенско инженерство и дизајн) која ќе се одржи денеска и утре во хотелот „Континентал“ во Скопје и на која ќе присуствуваат над 200 учесници експерти од оваа област од целиот свет. На неа свое обраќање во воведната реч, ќе има и градоначалникот […]

Започна учебната година – со среќа нека им е на сите основци и средношколци

Еуфоријата започна. Денес започна новата учебна година. Детскиот џагор повторно ги исполни училиштата. Највозбудени беа првачињата кои заедно со своите родители беа пречекани со убава порака за добредојде, добра забава и музика. За основците и средношколците, новата школска година е почеток на нови предизвици, стекнување на  ново знаење во подобрени услови, т.е. реновирани и подновени […]

50% поголема парична помош за самохраните родители на деца со пречки во развојот

Од почетокот на 2014 година, 260 самохрани родители на деца со пречки во развој ќе добијат зголемување на паричната помош во висина од 50 проценти на онаа што досега  ја земаа, ова денеска на прес-конференција го кажа министерот за труд и социјална политика Диме Спасов. “Посебниот додаток за самохрани родители на деца со пречки во развојот изнесува […]

ДЗС: Повеќе деца родени во град отколку во село

Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Македонија бројот на живородените деца во градските подрачја изнесува 13.379 деца или 56,8 отсто од вкупниот број на живородени деца, наспроти 10.189 живородени деца или 43,2 отсто во селските подрачја. Најголемо учество во однос на вкупнот број раѓања по региони, има Скопскиот со 33,9 отсто, а […]

Аква паркот во Скопје ќе се отвори во јули

Забрзано се работи на изградбата на првиот аква парк во Скопје. Тој се гради на парцела од 12 илјади метри квадратни и се наоѓа на северната страна од спортскиот центар, односно веднаш до хотелот „Александар Палас”.

Завршува учебната година за основците и средношколците

За најголем дел од основците и средношколците денеска е последен училишен ден.

1-ви јуни е ден на згрижувачките семејства

Министерството за труд и социјална политика, Црвениот крст на Град Скопје и Меѓуопштинскиот центар за социјални работи на Град Скопје, денеска ќе го одбележат 1 јуни – Денот на згрижувачките семејства.

На 7 јуни сите дечиња на Карпошова слава

В петок, на 7 јуни, со почеток во 17 часот, на спортското игралиште  „Сокол“ (ООУ „Христијан Тодоровски-Карпош“) ќе се одржи осмата по ред традиционална „Карпошова слава“. Настанот е од забавно-едукативен карактер, а ќе го отвори општинскиот татко, господинот Стевчо Јакимовски. Настанот беше одложен поради неповолните временски услови (со оглед дека се работи за присуство на […]

Осма „Карпошова слава“ во чест на детската игра

Во организација на Здружението на граѓани „Карпош фудбал-клуб“ (КФЦ), а под покровителство на Општина Карпош и на градоначалникот Стевчо Јакимовски, в недела, на 26 мај, со почеток во 18 часот, на спортското игралиште „Сокол“ (ООУ „Христијан Тодоровски-Карпош“) ќе се одржи осмата традиционална „Карпошова слава“. Настанот е од забавно-едукативен карактер, а ќе го отвори општинскиот татко, […]

Истражување: Навиките за јадење во 30 семејства ширум светот

Питер Мензел и неговата сопруга Д’Алисон решиле да патуваат во светот истражувајќи колку навиките за јадење се разликуваат од земја во земја. Сите различности, навики и обичаи ги презентираа во еден фото албум, наречен Гладна Планета (Hungry Planet) и во книгата „Што јаде Светот“ (What the World Eats).

Детското одморалиште „Михајлово“ стартува со работа на 15 јуни

Познатото детско одморалиште „Михајлово“  кое се наоѓа во с. Конопиште на Кожуф планина, во близина на Кавадарци, кое со години беше оставено да пропаѓа, повторно ќе ги отвори своите врати, но овој пат своите гости ќе ги пречека во ново руво, целосно реконструирано кое ќе претставува вистинска атракција за децата кои ќе летуваат оваа сезона.

Конференција „Одржливост на новите медиуми“

Целта на оваа конференција е да се придонесе кон зголемување на слободата на изразување преку помагање на медиумите од Македонија да се прилагодат на новите пазарни услови кои произлегуваат од дигиталната средина, преку пренос на знаења и меѓународни искуства на поле на развој на медиумите и отворени дискусии за регионалниот и локалниот контекст.

Велика Сабота – Последни подготовки за големиот ден (Велигден)

Подготовките за најголемиот христијански празник продолжуваат и на Велика Сабота. Домаќинките што не вапцале доволно јајца на Велики Четврток, може да го сторат тоа на овој ден. На овој ден куќата се чисти, се подготвува храна, се прават последните подготовки за Велигден.

Велики петок – строг пост

Велики петок уште е познат како Распет петок, бидејќи на тој ден е распнат Исус Христос и се смета за најтежок празник во годината. На овој ден ништо не се работи, дури не се ни готви, верниците треба да бидат на строг пост, пост на вода и на тој начин сочувствуваат со Исус.

Денес МОЕ БЕБЕ го слави Првиот роденден

Веб порталот Мое Бебе започна со работа на денешен ден, точно пред една година….

Априлијада во градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе

По повод Денот на шегата – Први Април, тимот на Мое Бебе ги посети најмалите во градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 1. Насмеани принцези и принцови, убави самовили, многу бубамари, спајдерменовци и суперменовци, пирати и витези….. и многу други херои од цртаните филмови беа вистинска атракција кога дефилираа низ дворот на градинката, презентирајки ги своите креации. […]

Денес е Априлилили!!!

Денеска е понеделник, убав сончев ден, одличен за шетање по улица…се надеваме Вашите најмили и најмали се подготвени за Денешниот маскенбал кој ќе го има насекаде околу нас.

Маскенбал во Карпош

Утре, на 1 април, понеделник, со почеток во 11 часот, Одделението за образование при Општина Карпош во соработка со Skopje city mall ќе организира маскенбал за учениците од основните училишта на територија на Општина Карпош. На годинашниот маскенбал ќе учествуваат околу 1000 деца од 10-те основни училишта. Во состав на маскенбалот ќе има детска парада […]

Априлијада на плоштад „Македонија“

Детскиот културен центар „Карпош“ и Град Скопје во понеделник во 11 часот на плоштадот „Македонија“ организираат забава „Априлијада – Скопје се смее“.

Кој победи на Струмичкиот карневал?

„Ангели и демони“ на СОУ Никола Карев најдобра маска на струмичкиот карневал Во категоријата „над 50“ учесници победник е групата „Ангели и демони“ на Средното општинско училиште Никола Карев, а зад нив се пласираа Кенгурица во Струмица на Основците од Василево.

„КУПЕТЕ РОЗА ЗА ДА КУПИМЕ РОЗИ” МОТО ЗА ПОЗДРАВ НА ПРОЛЕТТА

По повод традиционалните „Денови на пролетта – Денови на екологијата“ од 21 до 25 март, се организира голема кампања за засадување на садници на бели рози на булеварите и на другите зелени јавни површини во соработка со град Скопје и општините на градот.

Млеката на Дукат повторно пуштени во малопродажба

Млеката на Дукат повторно се пуштени на продажните места во Македонија. Направени се сите редовни микробиолошки контроли на млекото, каде покрај ова извршена е и контрола на присуство на микотоксини во суровото млеко од фармите.

Цртаните филмови со Мики Маус повторно на малите екрани

Цртаните филмови со Мики Маус од месец јуни се враќаат на малите екрани. Компанијата „Волт Дизни“ одлучила повторно да заживее еден од најпопуларните ликови од цртаните филмови.

Јапонски грант за реконструкција на градинката „Пролет“ во населба Козле

На 11.03.2013 (понеделник), во просториите на Јапонската канцеларија за врски, Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски потпиша договор за добивање на грант во износ од 57.203,00 евра (67.000 евра со ДДВ) од Владата на Јапонија. Овие средства ќе бидат наменети за целосна реконструкција на градинката “Пролет”, која се наоѓа во населбата Козле. Градинката е изградена […]

Зошто е 8-ми март Ден на жената?

Тоа е ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите.

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ: Општина Карпош вложува во својата младина – Тоа е нашата иднина

Во последната 2012 година, Општина Карпош доби највисока оценка од своите жители за услугите кои ги дава локалната власт, особено во областа на образованието, спортот и културата. Карпошани се горди на својата општина и како што самите велат е најубавото катче за живеење во кое човек може само да посака да живее. Во Карпош постојано […]

Дали домашното млеко е безбедно за нашите деца?

Во Македонија се очекуваат резултатите од анализите на сите видови млеко што се во продажба. Нема повлечени количества од малопродажбата, освен млекото на Дукат кое е повлечено од магацините. Откако излезе во јавност аферата со афлатоксин во млеката на Дукат, Мегле, Имлек – Моја кравица, Нишка млекара, Сомболеда….Македонските граѓани се внимателни при изборот, при што […]

Лондон ќе биде домаќин на првата Детска Модна недела

На 19 и 20 март во Лондон ќе се одржи првата Недела на детска мода. Оваа манифестација е во организација на онлајн продавницата за детска облека alexandalexa.com.  На првиот ден од оваа манифестација ќе се претстават  колекциите за есен – зима 2013/2014 од светски брендови на детска облека од познатите дизајнери на детска облека, меѓу […]

Австралија со закон против дување роденденски свеќички

Во Австралија се чека да се изгласа законот за забрана на дување на роденденски свеќички  поради предложените здравствени мерки што наведуваат дека дувањето свеќички претставува ризик по здравјето на децата поради можните ширења на вируси.

Долче&Габана го промовира својот парфем за бебиња

Постои ли во светот поубав парфем од мирисот на бебе? Веројатно не. Италијанската модна куќа „Долче&Габана“ го промовира својот прв парфем наменет за бебиња. Станува збор за парфем кој мириса свежо, каде доминира мирисот на свеж лимон, диња и мед. Парфемот не содржи алкохол и одговара и за девојчиња и за момчиња.

Учениците од ООУ „Јан Амос Коменски“ -Сообраќајци на дело

Учениците од ООУ “Јан Амос Коменски ” од Карпош учеа сообраќајна култура на дело. На покана од директорката на училиштето Емилија Арсовска и наставниците од второ одделение, двајца сообраќајни полицајци, од ПС „Карпош“, Боби и Јасмина, дојдоа и разговараа со учениците во врска со сообраќајните правила и регулативи. Веднаш потоа, сите заедно, се упатија на […]

Нова песна од Тоше ќе биде промовирана на 25ти Јануари

На 25ти Јануари, датумот на раѓањето на нашиот Тоше, ќе биде промовиран новиот албум со наслов „Best of Tose Proeski”. CD-то има 16 песни кои ја одбележаа неговата кариера. Меѓу песните ги има: „Боже чувај ја од зло“, „По тебе“, „Још увјек сањам да смо заедно“, „The Hardest Thing“, „Ден за нас“, „Наслони главу“ и […]

Прво, па машко во Новата 2013 година

Првото бебе во 2013 година е родено во 00.01 часот во Клиниката за Гинекологија и акушерство при Универзитетскиот клинички центар во Скопје. Родено е со тежина од 4 килограми и 300 грама и должина од 54 сантиметри. На среќната мајка Јасмина Смилевска ова и е осмо дете по ред. Семејството Смилевски веќе има пет сина и […]

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.