Видео: Реклама на „Evian“ која ќе ве насмее

Опасностите од внесување на премногу калциум (Ca)

Калциумот е од суштинско значење за здравјето на човекот. Факт е дека калциумот во човечкиот организам потребен е за градење и за одржување на коските и забите здрави, а со тоа игра важна улога во намалување на ризикот од остеопороза. Сѐ поголем број на истражувања покажуваат дека секој кој консумира повеќе од  1.000 – 1.200mg […]

Како да му објасните на детето кој е Дедо Мраз

Полека започнува предновогодишната еуфорија. Поголемиот број на домови веќе се накитени, особено оние во кои живеат мали деца. Елката ставена во дневна соба, натрупана со лампиони, ѕвездички, украсни ленти и светилки  во различни бои кои свират. Веќе се спомнува името Дедо Мраз, се раскажува приказната за него, а малите дечиња (оние кои знаат кој е […]

Видео: Педијатар со совет до родителите како да го смират бебето кога плаче

Доктор Хамилтон, инаку познат педијатар од Санта Моника – Калифорнија, има решение за плачливи бебиња и тоа сака да го сподели со родителите кои често не знаат што да направат како бебето плаче колку што го држи глас. Целата техника се состои во држење на бебето, односно, кога ќе слушнете дека бебето плаче вознемирено, земете го така што првин ќе […]

Поучна приказна: Тато, дај ми 50 денари!

„Еден човек се вратил доцна од работа, како и секогаш изморен и нервозен, а на вратата го пречекал неговиот мал син. – Тато, може ли да те прашам нешто? – Се разбира, што има ? – Ти каква плата добиваш ? – Тоа не е твоја работа … – намуртено одговорил таткото, – и зошто […]

Жена со 280 кг роди џиновско бебе од 18 кг

Во австралискиот град Перт жена која тежи цели 280 кг на свет донесе бебе со неверојатно 18 кг тежина. Оваа тежина е апсолутен рекорд за новороденче и најверојатно ова бебе е најголемото новороденче во историјата на човештвото, наведува весникот “Хералд”!

Крекери од чиа семе и ленено семе

Потребни состојки: 300 мл млеко 500 г брашно 2 супени лажици семе од чиа и 2 супени лажици ленено семе 1 лажица шеќер 1 лажиче сол 1/2 пакетче свеж квасец 

Чиа семе – добра замена за јајца

Чиа семето или латински Salvia hispanica, се ситни црни-сиви зрна кои се плод од растение кое расте во Мексико и Гватемала и се дел од фамилијата на нане. Пребогато е со растителни влакна и антиоксиданти, кои се многу важни за енергија и виталност на телото и мозокот на човекот. Содржи голем процент на протеини -14% што […]

Појадок за топење на салото околу стомакот

Секој сака да биде здрав, да има витко тело и здрава кожа. За да му го овозможите ова на своето тело потребно е секое утро да појадувате оброк богат со витамини и минерали. Со воведување на здрав оброк наутро, за кратко време ќе ви се подобри метаболизмот, ќе имате повеќе енергија, ќе се чувствувате полесно […]

Витаминска бомба за имунитет за поголеми деца и возрасни

Време е да го подготвите телото за ладните зимски денови. Само добар имунитет може да ве спаси од вируси и настинки, кои особено се присутни во овој период од годината. Природата ни дава се, само треба добро да знаеме што и како да комбинираме за да бидеме здрави.

Видео: Малата Одри специјален гостин на зумба конференција во Орландо

Видео: Татко и прави фризура на ќерката

Видео: Репотерка го расплака малото прваче само со едно прашање

Лимонада со праски

Потребни состојки: 1 литар вода 4-5 крупно исечкани праски свежо исцеден сок од лимон (4-5 лимони) 2 лажици шеќер 2 шолји мраз Начин на подг0твување Во тенџере на оган ставете ги водата, праските и шеќерот. Откако водата ќе зоврие, варете 3-4 минути за да омекнат праските. Низ голема цедилка претурете ја течноста во друг сад, […]

За трудници и деца: Освежителен пијалок од лубеница

Потребни состојки:  1,5 лубеница бес коски 125 мл. вода 20 тина листови нане околу 8 лажици шеќер 2 лимона (поделено на 8 парчиња)   Начин на подготвување: Лубеницата и водата ставете ја во блендер. Во 8 чаши ставете лед, шеќер и парче лимон, прелијте со смесата од лубеница.

Рецепти за деца: Што да пие детето во текот на летото?

Во текот на летниот период, особено во жешките денови, консумирањето на течности е особено важно, така што, покрај водата која треба да се пие во големи количини, добро е да му понудите на своето дете и некој освежителен пијалок, кој освен што ќе го разлади, ќе го задоволи и неговиот дневен внес на течности. Покрај […]

Приказна од животот со деца: Ако ти ја залепам една…

Во мое време имаше ред. Се знаеше, родителите беа законот, а нивниот збор беше последен. Бабите и дедовцте ги слушавме без никаков проблем, така се очекуваше од нас и така се однесувавме. Се сеќавам, баба ми не чуваше сите четири внуци…јадевме кришки леб со кисело млеко наросени со црвен пипер, тоа ни беше ужина. Ако […]

Соленки со сусам и ленено семе

Потребни состојки: 250мл. пиво 250мл. масло 200гр. сусам 100гр. ленено семе 2 мали лажички сол 1 прашок за пециво 600 гр. брашно

Природен лек од маџун за слабокрвни

Потребни состојки:400 гр. мелени ореви400-450 мл. маџун 3-4 лимони (исцеден сок)50 гр. семе од коприва Начин на подготовка:

Кремасто фрапе од банана за добро расположение (за трудници)

Потребни состојки: 1 банана 200 мл. ладно млеко 1 лажица мед цимет (по вкус) 2-3 коцки мраз чоколден прелив

Цветови од салфетка

Земете една трослојна салфетка. Разделете ја на три слоеви. Земете две салфетки со еден слој и свиткајте ги како на сликата. Потоа ставете ги една врз друга. Понатаму доволно е да ги следите инструкциите прикажани на фотографијата.

Фотогалерија: Искрени детски бакнежи

Домашна нутела

Потребни состојки: 1 чаша мелени лешници ⅔ чаша какао во прав ½ чаша (може ѝ малку помалку) јаворов сируп ⅓  или ½ чаша бадемово млеко (колку ќе ставите зависи од тоа колку сакате кремот да биде густ) 1 лажица кокосово масло Неколку зрна морска сол

Овошна каша од банана, портокал и бисквити (од 13 месеци)

Потребни состојки: Една банана, сок од пола портокал и неколку бисквити Начин на подготвување: Бананата се лупи и пасира. Се додава цеден сок од пола портокал. Се меша убаво. Се додаваат неколку кршени или мелени бисквити и оброкот е готов. 

Предлог-идеја: Иновативна детска роденденска забава

Се ближи роденденот на Вашето дете. Вие веќе размислувате за некои важни детали кои треба да го красат роденденот, но за едно сте сигурни веќе (ова му доаѓа како „се подразбира“) дека ќе славите во некоја игротека и дека забавата ќе биде приближно слична како и претходната година. Семејствата кои имаат голем станбен простор или […]

Како да го прославите Денот на вљубените

14 -ти Февруари е посебен ден за многу вљубени парови, ден кој подразбира ИЗНЕНАДУВАЊЕ за саканиот/ната….

Kаша од свежа круша со снегулки (над 8 месеци)

Потребни состојки: Една круша, 2-3 супени лажици оризови снегулки или бисквити  Начин на подготвување: Крушата свежа се пасира или блендира, се додаваат снегулките и се меша убаво за да нема грутки. Снегулките може да се заменат со мелени бисквити. По желба може да засладите со мед (може да додадете само ако подготвувате оброк за деца поголеми […]

Kаша од суви сливи (за 6-8 месеци)

Потребни состојки: неколку суви сливи, вода, пола кафена лажичка сок од лимон. Начин на подготовка: Сувите сливи се мијат со топла вода и се оставаат во вода да одстојат околу 30-тина минути. Се цедат и повторно се мијат. Се вадат семките и се ставаат да се варат во вода. Штом ќе омекнат, се пасираат (блендираат) […]

ПИСМО ОД МАМИЧКА: Дебела, а згодна

Здраво за тимот од Моебебе (супер сте, ве обожавам и редовно ве читам) и здраво за сите мајки кои не ослабнале после породување. Јас имам синче кое има 4 години. Во текот на бременоста се поправив околу 20 килограми. По породувањето ми останаа вишок околу 10 килограми кои до ден денес се мачам да ги […]

7 чекори кој ветуваат слабеење без последици по здравјето

„Од понеделник сум на диета“. Ова е една од најчестите реченици кои си ја кажуваат оние кои мака мачат да ослабнат, т.е. да стопат некое килце. Дали навистина ќе направите промени во вашата исхрана, најмногу зависи од вашиот карактер. Многумина почнуваат да се хранат според некоја пишана диета и доколку само малку ја погрешат, се […]

Рецепт: Бадниково лепче

Потребни состојки: 500гр. бело брашно тип 400 1 мала лажичка сол 1/2 свеж квасец или 1 ќесичка сув квасец 50 мл. масло околу 250 гр.  млака вода Начин на подготвување: Во длабок сад ставете го брашното, додадете ја солта, квасецот и маслото и малку промешајте. Почнете постепено да ја додавате водата. Замесете тесто. Оставете да […]

Како се слави Бадник

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Бадник традиционално се одбележува во сите храмови на МПЦ, а главниот собир е пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје.

Како се слави Свети Никола во Македонија

Денес во Македонија се слави Свети Никола. Овој празник е празник кој го слави скоро цела Македонија , некои го слават како своја слава, некои како именден. Свети Никола е посна слава, бидејќи е во деновите на божиќните пости. Денеска се подготвува сарма, (без неа нема славење), се вари пченица (пченицата го симболизира воскресението), се […]

Диета 90 дена

Целта на оваа диета, покрај намалувањето на килограмите е да доведе до промени на метаболизмот, со што се гарантира дека намалените килограми нема да се вратат. Диетата трае 90 дена и за тоа време се ослабнува од 18-25 кгр. Ако е потребно да се намалат помалку килограми, диетата може да се прекине, ама тогаш нема […]

Приказната за МАМА

Си беше едно дете кое се подготвуваше да излезе од утробата на мајката и да дојде на свет. Еден ден детето го запраша господ: „Господе ми рековте дека утре ќе ме испратите на светот, но јас сум толку ситен и немоќен, како ќе живеам таму“? Бог му одговори: „Од сите ангели избрав еден само за […]

Како да бидете подобра снаа, односно свекрва

Бидете подобра снаа Бидете подобра свекрва

Што е она што никогаш не треба да ѝ го кажете на свекрвата

Односот меѓу свекрвата и снаата по „правило“ е секогаш комплициран, дури во одредени ситуации и тежок. Одамна се верува дека овие две жени не можат заедно да функционираат. Секако, за ова ќе кажеме дека не е така, но многу често се појавуваат одредени кавги и негодувања за кои потребно е да „решаваат“ синовите, т.е. сопрузите.

Совети за среќен брак

Комуникација – е еден од најважните клучеви за здрав и среќен брак. Во секој брак има проблеми за кои треба да се разговара со партнерот. Немојте да се затворате во себе, така нема да го решите проблемот кој ве мачи. Секогаш треба да бидете подготвени да слушате. При разговорот вклучете го своето целосно внимание.

Писмо кое го трогна светот: Таткото и кажува на ќерка си како да најде совршено момче

Доктор Кели Фланаган, клинички психолог со пракса во Витона, Илиноис редовно пишува за животот, љубовта и општеството на својот блог. Неговиот последен пост, посветен пред се на неговата ќерка но и на сите други, треба да биде пример за сите татковци во воспитувањето на своите деца, на сите деца кои не биле во можност да […]

Кога циркулацијата на крвта во телото прераснува во проблем

Што е циркулација на крвта? Циркулацијата на крвта во организмот е клучот за живот. Преку циркулацијата на крвта се врши пренос на кислород и хранливи материи до сите ткива, хранејќи ги сите телесни клетки, овозможувајќи им ослободување од отпадоци. Човековиот циркуларен систем се состои од стотици километри долги крвни садови во кои се вмрежени сите […]

План за летен одмор со дете

Лето е. Сигурно многумина од Вас веќе се подготвуваат за летниот одмор. Правите списоци, кроите планови, избирате дестинација, но постојано само едно Ви се врти во глава: „ Што ако заборавам нешто“. Многу прашања отвораат дилеми што да понесете, но Вие сепак на крајот ја носите половина куќа со себе.

Одмор со мали деца на море

Родителски замор, за децата да дишат јод Одмор со мали деца и не е баш некој релаксирачки одмор, баш онаков од типот: лежиш по цел ден на плажа, пиеш пиво, лижеш сладолед, си се снимаш со соседите до тебе, снимаш дали е дебел, слаб, каков костим за капење носи, наслушнуваш да видиш од каде е, […]

Мохито за деца и трудници

Потребни состојки: 75 мл. сок од јаболко 75 мл. кисела вода 1 зелен лимон 2 ливчиња од нане 1 лажичка ванилин шеќер

КАРДИОЛОШКА ДИЕТА (Ослабете 10 килограми за 15 дена)

Со оваа диета можете да ослабнете 10 – 15 килограми, доколку правилно ја применувате. Појадокот е ист за сите денови: 1 овошје (освен банана и грозје), 1 двопек, кафе или чај без шеќер

БРЗА ДИЕТА (5 Килограми помалку за пет дена)

Со оваа диета можете да ослабете за кратко време, но можна е појава на јо-јо ефектот, па затоа се препорачува по завршувањето на диетата да внимавате на исхраната за да не ги вратите изгубените килограми.

Fantasy Land – нова атракција во Волт Дизни светот

Конечно по повеќе од пет години посветени на развој и изградба, Кралството на Магијата –  Флорида, се закити со уште едно атрактивно место, а тоа е Земјата на фантазијата, (Fantasy Land), која официјално се отвори минатата година во месец декември, како составен дел на Дизниленд.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Креативни идеи за декорирање на велигденски јајца

Боењето на јајцата по повод големиот празник Велигден, за многу домаќинки претставува посебен момент, особено ако ги боите, украсувате или цртате во различни бои и на различни начини. Ако внесете малку креативност, јајцата ќе бидат ваше ремек дело и најубав декоративен украс на велигденската трпеза.

Идеи за Априлијада маски за деца

Кое цвеќе да го подарите за 8-ми Март

Денес е 8-ми Март, денот на жената. Секоја сакана жена заслужува цвеќе. Сигурно се прашувате кое цвеќе да го подарите? Цвеќето се разликува според боја и вид. Бојата на еден цвет има симболика без оглед на видот на цветот. Тоа значи: виолетовата боја симболизира нежност, сината боја симболизира верност, имагинација и мечтаење, додека пак,  портокаловата, […]

Спанаќот како превентива за многу болести

Доколку редовно го консумирате, спанаќот може да го обезбеди Вашиот организам со многу витамини, минерали и растителни влакна кои помагаат и се одлична заштита од различни болести.

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.