Сè за спанаќот – зошто е добро да се јаде

Спанаќот игра многу важна улога во одржување на здраво тело. Доколку редовно го јадете, ќе примите голем број на хранливи состојки. Негова предност е тоа што е доволно распространет и го има во текот на целата година.

Предлог фустанчиња за првиот роденден на вашата ќерка

Време е да започнете со подготовките околу првиот роденден на вашата ќеркичка. Што се Ви е потребно: Веќе имате идеја каде ќе го прославите роденденот… Сигурно замислувате како ќе се одвива целата забава… Кого ќе поканите… Но, има еден многу важен детал…сакате да најдете супер тренди фустанче за вашата принцеза.

ВИДЕО: Двегодишно дете – роден кошаркар

Двегодишниот Титус, е вистинско чудо од дете, бидејќи тој не промашува кош. Неговиот татко Џозеф Ешби тврди дека Титус има природен талент и дека снимките се вистински, а не монтирани. – Веднаш по проодувањето започна да ја фрла топката кон кошот. На почетокот снимавме само делови, но кога сфативме од кој се агол и далечина […]

Најкористени зачини на нашето поднебје

Бибер: Јак зачин со остар мирис, кој се користи во зрно или мелен. Белиот бибер е поблаг отколку црниот. Се додава во маринада, салати од морски плодови, салати со месо, зеленчук, жито и разни

Идеи за детска соба за девојчиња

Најпрво Ви презентираме детска соба за две девојчиња кои одат на училиште. Имаат заедничко биро, кое е одлично поставено.

Како да дизајнирате детска соба за девојчиња

Спалната соба за девојчиња обично се комбинира со елегантни дизајни и нежна комбинација на бои. Доколку сами ја дизајнирате спална соба за вашата ќерка, треба  да ги земете во предвид нејзиниот вкус, кој во согласност со нејзината возраст треба да создадете уникатен ентериерски стил.

Лошата диета причина за создавање на камен во жолчката

Доколку сте одлучиле да држите некоја диета, пред да ја започнете информирајте се дали може да имате последици по вашето здравје. Диетите со Јо-Јо ефект може да предизвикаат појава на камења во жолчното ќесе. Ова го докажа една студија направена во САД во која беа вклучени речиси 25.000 мажи, кои во период од 10 години […]

Уредување на детска соба по Фенг Шуи

Собата за спиење е најинтимното место во секој дом, во која можете да се опуштите и смирите. Таа не треба да биде ни премала, ни преголема. Големината на собата не е толку важна по квадратура, туку првиот впечаток кој го остава кога ќе влезете во неа не треба да предизвика чувство дека влегувате во „затка“ […]

СЦЕНАРИО: Како се подготвува сарма за Нова година во една фамилија

Сармата е едно од најпознатите македонски традиционални јадења. Може да се подготви со зелка пресна или кисела, со лозов лист или листови од штавеј. Најчесто македонските домаќинки ја подготвуваат за Новогодишните празници и тоа од кисела зелка. Каква еуфорија настанува околу подготвувањето на една празнична сарма по дома, погледнете.

Баклава на македонски начин, традиција за празници

Потребни состојки: 500 гр. кори за баклава Фил: 250 гр. путер или маргарин (растопен) 200 гр. ореви ( половина мелени, половина сецкани) 80 гр. суво грозје (по желба) Шербет: 500 гр. шеќер 500 гр. вода 1 лимон, 1 ванилин шеќер

Рецепт за Баклава од Газиантеп

Потребни состојки: За тестото: 1 чаша растително масло 1 чаша млеко 3 јајца половина чашка оцет малку сол 6 чаши брашно 1 пакетче скроб Фил: 400 гр. мелени ореви 125 гр. маргарин 250 гр. масло За шербетот: 1.5 литар вода 1.5 кг. шеќер

Турската баклава потекнува од Газиантеп

Традицијата на подготвување на овој вкусен десерт започнала во далечната 1871 година, во градот Газиантеп, од Хаџи Мехмед Гуллу, познат како Гуллу Челеби, кој бил основач на прочуената турска фирма Гулиоглу.  До 1949 година, оваа фирма била најголемата школа за баклаваџии.

Руска салата на македонски начин

Потребни состојки: 500 гр. варени компири 500гр. варени моркови 300 гр. кисели крставички 250 – 300 гр. грашок (најдобро од конзерва) 300 – 500 гр. шунка (по вкус) сол, црн бибер ( по вкус) 1 тегла мајонез Дополнително може да ставите: 200 – 300 гр. кашкавал 4 – 5 тврдо варени јајца 300 гр. димени […]

Оригинален рецепт (Салата Оливие)

Потребни состојки: 200 гр. варено или печено телешко месо 150 гр. шунка 100гр. варено или печено пилешко месо 5 тврдо варени јајца 5 поголеми компири 4-5 варени моркови 5 кисели крставички 250 гр. варен грашок мала главица варен карфиол 250 гр. мајонез лист од першун неколку мали тркалца кисели крставички и лимон за украсување

Потекло на Руската салата која се служи традиционално за празници

После падот на Наполеон, во кујната на рускиот царски двор работеле неколку врвни француски готвачи, кои вовеле многу промени во руската кујна, како во поглед на изборот и начинот на подготовка на јадењата, така и во поглед на сервирањето, редоследот на сервирањето на храната на трпезата и изборот на вино.

Како да го натерате своето дете да јаде брокула

Еве една одлична идеја како да го натерате своето дете да јаде брокула. Подолу е прикажан начинот на кој се подготвуваат вкусните мали проички со брокула.

ВКУСНА ИДЕЈА: Овошен јогурт на стапче

Љубителите на овошен јогурт, особено на оној јогурт со многу парчиња сецкано овошје, сега имаат можност да си го подготват дома овој вкусен десерт и да уживаат во неговиот вкус кога ќе посакаат. Едноставно се подготвува: На стапче се реди омиленото овошје и се прелива со јогурт. Вака подготвеното стапче се замрзнува.  

ВИДЕО: Како да излупите варен компир за неколку секунди

Tрик кој е корисен за секој кој редовно лупи компири во кујна. Не ви треба никаква алатка, само еден сад со ладна вода и компирот за неколку секунди е излупен. Погледнете како се прави тоа!

Едноставен начин да проверите дали прашокот за печиво и содата бикарбона се употребливи

Прашокот за печиво и кесичката со сода бикарбона имаат долг рок на траење, но сепак имаат рок до кога можат да си ја вршат својата функција. Доколку веќе некое време ги чувате во вашата фиока и конечно дошло време да ги искористите, сигурно сте се запрашале  дали постои можност тие веќе  да се стари.

Фото галерија: Најдобриот татко на светот

[nggallery id=1]

ВИДЕО: Супер херој

Ова мало симпатично дете кое сеуште е во пелени, сака да ги покаже своите вештини и да покаже кој е главен. Погледнете го малиот Брус Ли!

ВИДЕО: Девојчиња се степаа сред балетски настап

Две девојчиња се степале додека ја изведувале својата балетска точка. Незнаеш дали да се смееш или да плачеш…погледнете го видеото!

Интересен начин да дознаете дали јајцата се свежи

Наполнете еден стаклен сад со ладна вода и ставете во него неколку јајца. На сликата јајцата се дадени во четири положби, од кои може да видиме кое јајце колку е старо.

ФОТО: Држач за пиво

Одлична идеја за љубителите на пивото, особено кога треба да се журкаат на некој Оpen festival. Како и да е, пивото е за пиење! Уживајте!

Стихотворба: Прваче

Брзај брзај прваче кон школскиот двор те чека учителка со мајчински збор. Букви, сказни, песнички на секој нов час таа ќе ти кажува со милослив глас.Брзај брзај прваче ѕвонче шири глас децата се собрале за првиот час.

Приказна од мојот прв училишен ден

Да, тоа беше еден 1ви Септември. Врнеше дожд и дуваше силен ветер. Времето се расипа, беше ладно, темно и тажно. Моето подготвено фустанче кое висеше на закачалката во мојата соба и моите нови сандали не можев да ги облечам. Со денови се подготвував и види сега надвор врне.

Нов метод за чистење на лакот од нокти

Доколку уживате да ги третирате постојано своите нокти, нанесувајќи лак за нокти во различни бои, сега имате можност да го менувате лакот почесто од вообичаеното, бидејќи постои еден нов начин на чистење на лакот од ноктите. Целата процедура трае околу 5 минути и е прилично едноставна и интересна.

Познати ѕвезди повторно за AVON

Ферги со нов парфем и производи за коса, Ирина Шаик со револуционерна нова маскара АVON, една од најголемите козметички компании во светот и во третиот квартал претставува производи заштитени со потписот на познатите. Поп-дивата Ферги која е заштитно лице на линијата за коса Advanced Techniques со нови препораки за летниот период, а по успешноста со […]

ФОТО: Уникатна фото-рамка

Еден татко постојано ѝ правел фотосесија на својата мала принцеза, па му текнало дека може да направи супер фото-рамка како подолу на сликата: Одлична идеја за сите љубители на убавата фотографија спакувана во убава рамка.

ФОТО: Создади семејство, биди богат!

Животот станува побогат и  подрагоцен кога после првото ќе дојде друго, па после тоа другото ќе се роди трето итн. Така се создала дефиницијата за СЕМЕЈСТВО:  Додека пак, дефиниција за проширено СЕМЕЈСТВО:

Практични совети за нега на кожа

1. Кремата  нанесете ја во мали количини Кога ја третирате кожата со крема, ставете малку и со лесно притискање и кружни движења втријте ја во кожата. Ако на кожата остане масен филм, тоа е знак дека сте нанеле премногу. Вишокот од кремата треба да го отстраните со хартиена марамица.

Плетенка СИРЕНА

Направете вашето секојдневие да биде уште поубаво. Научете како професионално сами да ја стилизирате својата коса. Погледнете го следниов туторијал за правење на едноставна и секојдневна фризура, која е погодна за сите типови на коса со средна и долга должина на коса.

ФОТО: Уф, ладно е тоа!

Едно горила новороденче во моментот кога било на преглед, направило таков смешен израз на лицето, кога го допреле со стетоскопот, што предизвикало смеа кај целиот медицински персонал кој бил присутен на прегледот, кој траел со часови.  

Детски автомобил претворен во Speed demon

Едно дете по име Еван може да биде најсреќното момче во светот. Неговиот татко сакајќи да му ја исполни желбата и задоволи големата страст за возење автомобил, која се појавила уште кога Еван имал две години, стариот детски пластичен McQueen Powerwheel автомобил го претворил во Speed demon автомобил.

Исхрана за Псоријаза

Псоријазата е широко распространета болест на кожата која иако не е заразна, е сериозно предупредување дека во организмот нешто не е  ред и дека треба да се воведе во менито одредена храна  за да се елиминира ова нарушување. Ви препорачуваме диета за третман / намалување на проблемот: урамнотежена исхрана, коja може значително да помогне за […]

Храна за и против целулит

Начинот на живеење, навиките и исхраната се најважни во борбата против целулитот. Денес, брзото темпо на живеење, наметнува консумирање на готова храна (fast food) и во голема мера внес на храна со премногу калории, масти, шеќер и сол. Најважно е да разјасниме која храна придонесува за појава на целулит, а која помага за негово намалување.

Диета 20 дена

Еден циклус од диетата трае 20 дена. Во овој период се јадат по два, точно определени оброци. Количеството храна што се внесува за време на оброците не е ограничено. Откако ќе го завршите циклусот од 20 дена, треба да направите пауза од еден месец, по што можете повторно да започнете нов диетален циклус. Со еден […]

Аткинсова диета

Аткинсовата диета е популарна ниско – јаглехидратна диета за слабеење, разработена од д-р Роберт Аткинс. Појавата на оваа диета во 1972г., стави почеток на долгогодишен тренд за користење на диети со минимално консумирање на јаглехидрати. Денес, оваа диета се користи од многу луѓе, кои тврдат дека слабеат брзо и без гладување. Оваа диета ветува намалување […]

Диета со супа од зелка

Диетата со супа од зелка е седумдневна нискокалорична диета. Таа е одличен прочистувач на организмот, иако спаѓа во стриктни и брзи диети, дава одлични резултати. Се држи само 7 дена, па се прави пауза од две недели. Додека сте на пауза од две недели треба да внимавате во исхраната, за да не се појави јо […]

Креативни полици за во детска соба

Во собата на вашето дете може да внесете малку креативност, да направите полици кои ќе внесат уникатна свежина во собата, но и радост кај детето,кое сигурно со голем мерак ќе се пофали на своите другарчиња велејќи: МОЈАТА СОБА Е НАЈУБАВА!

Подготвен за јадење

Еден татко во Јапонија не можел никако да го смири својот син палавко, па за да му покаже што значи фразата: ЌЕ ТЕ ИЗЕДАМ, го средил како на фотографијата, го сликал и му рекол: Кога ќе бидеш немирен,  ќе му дозволам на секој кој што ќе посака, да те изеде! Од тој ден, малиот палавко […]

BabySpa

Во центарот Babyspa во Плаза Сингапур постои систем наречен BabySpa, каде во топла вода се ставаат бебињата со гума на вратот се со цел, зајакнување и стимулирање на бебињата да гo подобрат својот физички и ментален развој. Родителите велат дека нивните бебиња го сакаат ова.

Креативност од лубеница

5 Тајни за полесно слабеење

1. Дневно пијте по еден литар зелен чај Начин на подготвување: Во 250 мл. Врела вода (не зовриена) се додава една лажичка чај. Користете чај во ливчиња, бидејќи вкусот е подобар. Зелениот чај е моќен антиоксиданс кој го стимулира метаболизмот, исто така прави телото да согорува калории побрзо. Три шолји зелен чај согоруваат 100 калории […]

Летна диета

Оваа диета е хит ова лето. Едноставна е за спроведување, не е скапа, а гарантира губење на 7 килограми за три недели. Мора стриктно да се придржувате и да јадете мали порции за да имате резултати.

Диета со лубеница

Диетата се држи четири дена и има прочистувачки и тонизирачки ефект врз организмот. Кога ќе го завршите циклусот од четири дена се препорачува да се придржувате кон основните принципи на здравата исхрана од која се исфрлени сите полуготови и ли мрсни продукти во кои има протеини, јаглехидрати, а да консумирате корисни маснотии, витамини и минерали.

ВИДЕО: Сакам братче!

Малата Ања со порака до сите оние кои сакаат братче. На фестивалот за едноминутни филмови во Пожега, Хрватска, малата Ања ги воодушеви сите присутни и ја освои наградата од публиката. За 60 секунди малото девојче ќе ви покаже тактика како побрзо и полесно до братче. Краткиот филм е снимен од нејзините родители Марина и Томислав […]

Фотографија: Марта

Мајмунката Марта сликана за табло!

ВИДЕО: Осман пее АЈ СЕЧИ ПЕРО

Летен хит – Цвет во коса

Хит за ова лето е цветот во коса. Малите девојчиња, особено оние кои сакаат да бидат постојано во тренд,  ова лето може да шетаат по плажа со различни форми на плетенки, украсени со цветови во бела боја.

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.