Оригинален рецепт (Салата Оливие)

ОРИГИНАЛЕН РЕЦЕПТ (Салата Оливие)Потребни состојки:

200 гр. варено или печено телешко месо

150 гр. шунка

100гр. варено или печено пилешко месо

5 тврдо варени јајца

5 поголеми компири

4-5 варени моркови

5 кисели крставички

250 гр. варен грашок

мала главица варен карфиол

250 гр. мајонез

лист од першун

неколку мали тркалца кисели крставички и лимон за украсување

Начин на подготвување:

Сите состојки исецкајте ги на ситки коцки, додајте го грашокот и половина од мајонезот и се промешајте. Ставете ја салатата во чинија за сервирање, премачкајте ја со остатокот од мајонезот, украсете со тркалца крставички и лимон. Се до служење чувајте ја на ладно.

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.