Домашна нутела

Домашна нутелаПотребни состојки:

1 чаша мелени лешници

⅔ чаша какао во прав

½ чаша (може ѝ малку помалку) јаворов сируп

⅓  или ½ чаша бадемово млеко (колку ќе ставите зависи од тоа колку сакате кремот да биде густ)

1 лажица кокосово масло

Неколку зрна морска сол

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и процесирајте ја смесата додека не стане крем.

СОВЕТ: Оваа домашна верзија на нутела не содржи конзерванси, но содржи млеко кое може брзо да се расипе, па затоа се препорачува кремот да го чувате во фрижидер. Пред  да го мачкате кремот на леб, препорачливо е да го извадите на собна температура неколку часа пред консумирање.

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.