Кремасто фрапе од банана за добро расположение (за трудници)

Кремасто фрапе од банана за добро расположение (за трудници)Потребни состојки:

1 банана

200 мл. ладно млеко

1 лажица мед

цимет (по вкус)

2-3 коцки мраз

чоколден прелив

Начин на подготовка: 

Бананата исечете ја на парчиња, додадете го млекото и смесата ставете ја во блендер. Блендирајте додека не добиете каша. Додадете го медот и циметот. Сервирајте во висока чаша, во која сте ставиле 2-3 коцки мраз. Дополнете со чоколаден прелив.

Бананата има состојки кои смируваат и ги прават луѓето среќни. Исто како чоколадото, бананата го поттикнува производството на хормонот серотонин, (хормонот на среќата).

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.