Лимонада со праски

Limonada so praskiПотребни состојки:

1 литар вода

4-5 крупно исечкани праски

свежо исцеден сок од лимон (4-5 лимони)

2 лажици шеќер

2 шолји мраз

Начин на подг0твување

Во тенџере на оган ставете ги водата, праските и шеќерот. Откако водата ќе зоврие, варете 3-4 минути за да омекнат праските. Низ голема цедилка претурете ја течноста во друг сад, а праските пасирајте ги со лажица за ги отстраните лушпите. Ставете го сокот во фрижидер да се лади неколку часа. Додајте го сокот од лимон во сокот од праските и ставете мраз. Послужете ја лимонадата ладна.

 

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.