Крекери од чиа семе и ленено семе

крекери моебебеПотребни состојки:

300 мл млеко

500 г брашно

2 супени лажици семе од чиа и

2 супени лажици ленено семе

1 лажица шеќер

1 лажиче сол

1/2 пакетче свеж квасец 

30 г путер

1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

Растворете го шеќерот и квасецот во топло млеко и оставете го квасецот да нарасне. Во длабок сад се мешаат сите суви состојки и се додава маслиновото масло и квасецот. Тестото се меси и се остава да стои во фрижидер цела ноќ. Следниот ден се размесува и се сука тенка кора, дебела 3-4 мм, се сечат долги ленти широки 2 см. Лентите се ставаат во плех обложен со хартија за печење. Се оставаат крекерите 15 тина минути да постојат и се печат околу 15 тина минути, на 200 целзусови степени.

 

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.