Жена со 280 кг роди џиновско бебе од 18 кг

download (2)Во австралискиот град Перт жена која тежи цели 280 кг на свет донесе бебе со неверојатно 18 кг тежина. Оваа тежина е апсолутен рекорд за новороденче и најверојатно ова бебе е најголемото новороденче во историјата на човештвото, наведува весникот “Хералд”!Мајката на новороденчето Алис Стратен страда од екстремна прекумерна тежина – цели 280 килограми. Таа речиси не може да се движи без инвалидска количка. Докторот кој инаку има породувано и претходно, дебели жени, верувал дека родилката носи близнаци, но кога ја породил се шокирал од тоа што го видел.

Раѓањето е извршено со царски рез. По операцијата и мајката и бебето се во одлична здравствена состојба.

„Нема да го заборавам овој случај до крајот на животот! Никогаш не сум видел вакво нешто”, изјави докторот Александар Кортни, кој ја изврши операцијата.
Инаку, најголемата бебе досега беше родено во 1839 година во Јужна Африка во племето Зулуси. Момчето се родило 16,8 килограми и до свои 18 години пораснало во висина 2.28 м. Набргу потоа починало.

pregnant-woman-600 nadia1giant-tm

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.