Baby бисквити

Состојки: 100 гр. маргарин, 200гр. пченкарно брашно, 1 банана

Начин на подготвување: Со миксер пенасто се мати маргаринот, се додава бананата и се мати уште неколку минути. Откако ќе се добие кремаста смеса, се додава брашното. Смесата се меси со рака, каде од добиеното тесто се формираат разни форми на колачиња. Може да се прават форми и со мали калапи. Се редат во подмачкано тавче, каде се печат на 200 степени, 15 тина минути. Може да се украсат со шеќер во прав или чоколаден прелив.

Baby бисквити (Овој рецепт го прочитав од едно списание во кое имаше совети за здрава исхрана кај бебињата, ми се виде лесен за подготовка, па затоа и го направив……….моето бебе веќе изеде две бисквити и ги јадеше така слатко, така да морам да признам дека многу сум задоволна………)

Поздрав,

Од мама Весна од Скопје,

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.