Летна диета

Оваа диета е хит ова лето. Едноставна е за спроведување, не е скапа, а гарантира губење на 7 килограми за три недели. Мора стриктно да се придржувате и да јадете мали порции за да имате резултати.

ПРВ ДЕН

Појадок: јогурт со мусли

Ручек: 2 тврдо варени јајца со свеж зеленчук

Вечера: мешана сезонска салата

ВТОР ДЕН

Појадок: свежо овошје

Ручек: варени тестенини со сирење и сезонска салата

Вечера: варени макарони

ТРЕТ ДЕН

Појадок: варен ориз со зеленчук

Ручек: варен ориз

Вечера: мешана сезонска салата

ЧЕТВРТИ ДЕН

Појадок: свежо сезонско овошје

Ручек: варено (пилешко или јунешко) месо со сезонска салата

Вечера: варено месо

ПЕТТИ ДЕН

Појадок: јогурт со житарки, мусли

Ручек: шопска салата

Вечера: шопска салата

ШЕСТТИ ДЕН

Појадок: свежо овошје

Ручек: варена риба (може и од конзерва, исцедена од маслото) и сезонска салата

Вечера: сезонска салата

СЕДМИ ДЕН

Појадок: свежо овошје

Ручек: варен зеленчук (грашок, грав, пченка, боранија)

Вечера: исто како ручекот

Напомена: За време на диетата забранети се сокови, алкохол, може да пиете вода (2-3 литра дневно) и свежа лимонада од исцеден лимон.

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.