Оризова кашичка

(прво јадење)

Состојки: 20 грама ориз, 200 мл. Вода и малку млеко

Начин на подготвување: Водата се загрева на тивок оган, се додава измиениот ориз и се остава десетина минути да се вари со постојано мешање се додека не омекне. Оризот се блендира, се додава малку од водата во која се варел оризот. Може да додадете и малку млеко за вкус.

Совет: Оризот е здрава храна, кој е извонредно хранлив, лесно сварлив, богат е со минерали и витамин Е, витамини од Б групата, има голема содржина на скроб и калиум. Поради неговите лековити својства кои ги признала ѝ научната медицина, оризовата вода е природно средство против пролив, а оризовото брашно зазема важно место во исхрана на доенчињата и децата.

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.