АЈДЕ ДА СЕ ДРУЖИМЕ!

Испраќајте ги на kontakt@moebebe.com.mk

  • Омилените песнички на вашите дечиња,
  • Најубавите цртежи од вашите мали уметници,
  • Фотографии од најубавите детски насмевки, фотографии од најштосна поза (со самото испраќање на фотографиите, вие, како родители, го одобрувате нивното објавување)
  • Омилените вкусни јадења на кои не можат да одолеат вашите деца


Како да му објасните на детето кој е Дедо Мраз

Како да му објасните на детето кој е Дедо МразПолека започнува предновогодишната еуфорија. Поголемиот број на домови веќе се накитени, особено оние во кои живеат мали деца. Елката ставена во дневна соба, натрупана со лампиони, ѕвездички, украсни ленти и светилки  во различни бои кои свират. Веќе се спомнува името Дедо Мраз, се раскажува приказната за него, а малите дечиња (оние кои знаат кој е Дедо Мраз, размислуваат кои желби и пораки да ги напишат и испратат до него).

Прочитај повеќе »

Видео: Малата Одри специјален гостин на зумба конференција во Орландо

Видео: Репотерка го расплака малото прваче само со едно прашање

Фотогалерија: Искрени детски бакнежи

Предлог-идеја: Иновативна детска роденденска забава

СлавеникСе ближи роденденот на Вашето дете. Вие веќе размислувате за некои важни детали кои треба да го красат роденденот, но за едно сте сигурни веќе (ова му доаѓа како „се подразбира“) дека ќе славите во некоја игротека и дека забавата ќе биде приближно слична како и претходната година. Семејствата кои имаат голем станбен простор или имаат прекрасен двор (ова се однесува за славење во лето), може да им се допадне предлог-идејата која ќе Ви ја презентираме.

Прочитај повеќе »

План за летен одмор со дете

План за летен одмор со детеЛето е. Сигурно многумина од Вас веќе се подготвуваат за летниот одмор. Правите списоци, кроите планови, избирате дестинација, но постојано само едно Ви се врти во глава: „ Што ако заборавам нешто“. Многу прашања отвораат дилеми што да понесете, но Вие сепак на крајот ја носите половина куќа со себе.

Прочитај повеќе »

Одмор со мали деца на море

Одмор со мали деца на мореРодителски замор, за децата да дишат јод

Одмор со мали деца и не е баш некој релаксирачки одмор, баш онаков од типот: лежиш по цел ден на плажа, пиеш пиво, лижеш сладолед, си се снимаш со соседите до тебе, снимаш дали е дебел, слаб, каков костим за капење носи, наслушнуваш да видиш од каде е, кој е, што прави во моментот, па после ти позираш, па тебе те снимаат и така во круг.  

Прочитај повеќе »

Fantasy Land – нова атракција во Волт Дизни светот

Fantasy Land – нова атракција во Волт Дизни светот

Конечно по повеќе од пет години посветени на развој и изградба, Кралството на Магијата –  Флорида, се закити со уште едно атрактивно место, а тоа е Земјата на фантазијата, (Fantasy Land), која официјално се отвори минатата година во месец декември, како составен дел на Дизниленд.

Прочитај повеќе »

Идеи за Априлијада маски за деца

Идеи за Априлијада маски за деца

Прочитај повеќе »

Предлог фустанчиња за првиот роденден на вашата ќерка

Време е да започнете со подготовките околу првиот роденден на вашата ќеркичка. Што се Ви е потребно:

Веќе имате идеја каде ќе го прославите роденденот…

Сигурно замислувате како ќе се одвива целата забава…

Кого ќе поканите…

Но, има еден многу важен детал…сакате да најдете супер тренди фустанче за вашата принцеза.

Прочитај повеќе »

ВИДЕО: Двегодишно дете – роден кошаркар

Двегодишниот Титус, е вистинско чудо од дете, бидејќи тој не промашува кош. Неговиот татко Џозеф Ешби тврди дека Титус има природен талент и дека снимките се вистински, а не монтирани.

– Веднаш по проодувањето започна да ја фрла топката кон кошот. На почетокот снимавме само делови, но кога сфативме од кој се агол и далечина може да го погоди кошот, го снимаме често – изјави Џозеф кој е сигурен дека неговиот син е роден за светски успех.

Ова видео стана доста популарно на Youtube, каде малиот почна да добива и прекар „идна ѕвезда на кошарката“. Погледнете го видеото и ќе се уверите во неверојатниот талент на ова мало детенце.

Прочитај повеќе »

Идеи за детска соба за девојчиња

Најпрво Ви презентираме детска соба за две девојчиња кои одат на училиште. Имаат заедничко биро, кое е одлично поставено.

Прочитај повеќе »

Како да дизајнирате детска соба за девојчиња

Како да дизајнирате детска соба за девојчињаСпалната соба за девојчиња обично се комбинира со елегантни дизајни и нежна комбинација на бои. Доколку сами ја дизајнирате спална соба за вашата ќерка, треба  да ги земете во предвид нејзиниот вкус, кој во согласност со нејзината возраст треба да создадете уникатен ентериерски стил.

Прочитај повеќе »

Уредување на детска соба по Фенг Шуи

Уредување на детска соба по Фенг ШуиСобата за спиење е најинтимното место во секој дом, во која можете да се опуштите и смирите. Таа не треба да биде ни премала, ни преголема. Големината на собата не е толку важна по квадратура, туку првиот впечаток кој го остава кога ќе влезете во неа не треба да предизвика чувство дека влегувате во „затка“ соба или пак во „соба-стан“, бидејќи ваквиот впечаток ќе има спротивен ефект врз вашиот надворешен и внатрешен живот. Ако собата изгледа премала, големината можете да ја надоместите со употреба на бледи и придушени тонови. Ако детската соба изгледа преголема, украсете ја со силни и богати тонови за да ѝ дадете чувство на интимност.

Прочитај повеќе »

Стихотворба: Прваче

Брзај брзај прваче
кон школскиот двор
те чека учителка
со мајчински збор.

Букви, сказни, песнички
на секој нов час
таа ќе ти кажува
со милослив глас.Брзај брзај прваче
ѕвонче шири глас
децата се собрале
за првиот час.

Приказна од мојот прв училишен ден

Да, тоа беше еден 1ви Септември. Врнеше дожд и дуваше силен ветер. Времето се расипа, беше ладно, темно и тажно. Моето подготвено фустанче кое висеше на закачалката во мојата соба и моите нови сандали не можев да ги облечам. Со денови се подготвував и види сега надвор врне.

Прочитај повеќе »

ФОТО: Уникатна фото-рамка

Еден татко постојано ѝ правел фотосесија на својата мала принцеза, па му текнало дека може да направи супер фото-рамка како подолу на сликата:

Одлична идеја за сите љубители на убавата фотографија спакувана во убава рамка.

ФОТО: Создади семејство, биди богат!

Животот станува побогат и  подрагоцен кога после првото ќе дојде друго, па после тоа другото ќе се роди трето итн.

Така се создала дефиницијата за СЕМЕЈСТВО: 

Додека пак, дефиниција за проширено СЕМЕЈСТВО:

ФОТО: Уф, ладно е тоа!

Едно горила новороденче во моментот кога било на преглед, направило таков смешен израз на лицето, кога го допреле со стетоскопот, што предизвикало смеа кај целиот медицински персонал кој бил присутен на прегледот, кој траел со часови.

 

Креативни полици за во детска соба

Во собата на вашето дете може да внесете малку креативност, да направите полици кои ќе внесат уникатна свежина во собата, но и радост кај детето,кое сигурно со голем мерак ќе се пофали на своите другарчиња велејќи: МОЈАТА СОБА Е НАЈУБАВА!

Прочитај повеќе »

Подготвен за јадење

Еден татко во Јапонија не можел никако да го смири својот син палавко, па за да му покаже што значи фразата: ЌЕ ТЕ ИЗЕДАМ, го средил како на фотографијата, го сликал и му рекол: Кога ќе бидеш немирен,  ќе му дозволам на секој кој што ќе посака, да те изеде!

Од тој ден, малиот палавко сфатил дека треба да го слуша татко си!

Заклучок:Јапонецот, дефинитивно е уникатен и единствен, па дури и во воспитување на своите деца.

BabySpa

Во центарот Babyspa во Плаза Сингапур постои систем наречен BabySpa, каде во топла вода се ставаат бебињата со гума на вратот се со цел, зајакнување и стимулирање на бебињата да гo подобрат својот физички и ментален развој.
Родителите велат дека нивните бебиња го сакаат ова.

Прочитај повеќе »

Креативност од лубеница

Прочитај повеќе »

ВИДЕО: Сакам братче!

Малата Ања со порака до сите оние кои сакаат братче. На фестивалот за едноминутни филмови во Пожега, Хрватска, малата Ања ги воодушеви сите присутни и ја освои наградата од публиката. За 60 секунди малото девојче ќе ви покаже тактика како побрзо и полесно до братче. Краткиот филм е снимен од нејзините родители Марина и Томислав Старчевиќ.

Прочитај повеќе »

Фотографија: Марта

Мајмунката Марта сликана за табло!

ВИДЕО: Осман пее АЈ СЕЧИ ПЕРО

Летен хит – Цвет во коса

Хит за ова лето е цветот во коса.

Малите девојчиња, особено оние кои сакаат да бидат постојано во тренд,  ова лето може да шетаат по плажа со различни форми на плетенки, украсени со цветови во бела боја.

Фотографија:Фризура за новите генерации

Видео: Јас имам талент!

Видео: Mission impossible

Видео: Страстен љубител на сладолед

Видео: Љубовџија

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.