Колку возраста влијае врз забременувањето?

ZabremenuvanjeКолку сте постари, толку повеќе се намалува можноста за забременување. Ова се должи пред сѐ на тендецијата да јајце клетките стареат и губат на квалитет, а ова значи помал број од нив се во можност да се сретнат со некој сперматозоид и да се оплоди некоја јајце клетка.

Прочитај повеќе »

На која возраст е најдобро жената да роди прво дете?

На која возраст е најдобро жената да роди прво дете?Постојат истражувања и различни студии на оваа тема. Според социологот Џон Мировски од универзитетот Тексас, според биолошкиот часовник, најдобри години за раѓање дете, се доцните тинејџерски години или раните дваесетти години. На оваа возраст, јајце клетката е најсвежа и репродуктивниот систем го достигнува својот врв.

Прочитај повеќе »

Развојот на фетусот зависи ѝ од исхраната на таткото

Развојот на фетусот зависи ѝ од исхраната на таткотоКанадски научници дошле до заклучок дека развојот на фетусот зависи од исхраната како на бремената жена, така и од исхраната на таткото.

Бремената жена треба да има доволно количество на витамин В9. Овој витамин го има во зелен зеленчук, овошје, месо и житни растенија. Тој е неопходен витамин кој женаta ја штити од абортус и од вродени дефекти кои можат да се појават кај фетусот.

Прочитај повеќе »

Повеќе сонце, за поголема плодност

Повеќе сонце, за поголема плодностСигурно многумина од вас за прв пат слушаат дека сонцето може да биде предизвик за плодност.

Според истражувањето на група научници од Австрија, плодноста може да се зголеми како резултат на витаминот Д кој се произведува во кожата кога телото е изложено на сонце.

Прочитај повеќе »

Јогата ги подобрува шансите за забременување

Јогата ги подобрува шансите за забременувањеЈогата е добра за намалување на стресот. Стресот може да делува на забременувањето и затоа се препорачува за жени кои се подготвуваат за бебе. Смирувачкиот ефект на јогата може да ги подобри Вашите шанси за зачнување.

Прочитај повеќе »

Влијанието на прекумерната тежина врз зачнувањето

Влијанието на прекумерната тежина врз зачнувањетоВашето забременување пред сè зависи од тоа дали вашиот менструален циклус е нормален. Ако циклусот Ви се јавува на секои 28 дена, тоа е повеќе од веројатно дека вашата тежина не влијае на овулацијата и таа нема да им наштети на вашите шанси за забременување.

Прочитај повеќе »

Како гените влијаат врз изгледот и карактерот на Вашето бебе

Како гените влијаат врз изгледот и карактерот на Вашето бебеОние парови кои  чекаат бебе, веројатно многупати се обиделе да го замислат своето бебе како би можело да изгледа. Дали ќе биде високо како неговиот татко, дали ќе има кадрава коса како неговата мајка , дали смислата за хумор ќе ја наследи од дедо му, дали ќе има плави или црни очи и сл.

Прочитај повеќе »

Симптоми кај жените кои ги покажуваат плодните денови

Симптоми кај жените кои ги покажуваат плодните деновиВо текот на менструалниот циклус промени се случуваат во текстурата и конзистентноста на вагиналниот исцедок. Жените со редовен менструален циклус од 28 дена, овулираат околу 14 от ден сметано од првиот ден на последната менструација. Тој ден, јајцето е вовлечено во јајцеводот. Оваа јајце – клетка е жива помеѓу 12 и 24 часа.

Прочитај повеќе »

Кога се моите најплодни денови?

Кога се моите најплодни денови?За да настане зачнувањето, треба да имате незаштитен секс во вистинско време од месецот, т.е. во вашиот најплоден период, кој се вика овулација, т.е кога јајце-клетките  се спремни за оплодување.

Прочитај повеќе »

Рецепт за правење машко дете

Рецепт за правење машко детеСигурно секој има слушнато барем една од различните приказни и претпоставки за одредување на полот на детето. Денес постојат „помодерни обичаи“ , за кои младите парови кои „очајно“ посакуваат машко или девојче ги применуваат тргнувајќи од својата логика: „ Вреди да се обидеш“, „ Сепак, ништо не боли“.

Прочитај повеќе »

Истражување: За женско дете – повеќе секс, помалку сол

Истражување: За женско дете – повеќе секс, помалку солАко го намалите внесувањето на сол и јадете повеќе мешунки и тврдо сирење, ќе имате поголема шанса да станете среќна мајка на девојче, покажа едно истражување направено на Универзитетот Мастрихт во Холандија. Според истражувачите, вистинската комбинација на храна и добриот тајминг на сексуални односи се од суштинско значење во одредувањето на полот на детето.

Прочитај повеќе »

Тестот за бременост направете го правилно

За да го направите што подобро тестот за бременост:

  • Внимателно прочитајте го упатството и придржувајте се кон него. Независно од тоа колку желно го очекувате резултатот, ако е потребна првата утринска урина, почекајте до утрото.

    Прочитај повеќе »

За потомство треба да се подготви и мажот?

Еден од најважните и најсреќните денови од твојот живот е моментот кога ќе станеш татко. Пресврт во животот се случува токму на овој ден…

Прочитај повеќе »

Водич за забременување

Одлуката да се има бебе е една од најважните одлуки во сечиј живот и откако сте ја донеле таа одлука, ќе сакате се да оди како подмачкано. Тоа што ќе ви се врти постојано низ глава е Кога се моите плодни денови? Прочитајте ги сите работи кои жената треба да ги знае за овулацијата преку нашиот водич за забременување кој е објаснет чекор по чекор.

Прочитај повеќе »

10 Совети за здрава бременост

zdrava-ishranaГолем број жени не ја планираат својата бременост, туку таа едноставно се случува. Меѓутоа за да ја зголемите шансата да имате здрава бременост, треба да внимавате на својот начин на живеење и да превземете неколку мерки пред забременување.

Прочитај повеќе »

Штетни влијанија на никотинот

pusenje-neКрвните садови на мајката се поврзани преку постелката со крвните садови на плодот, па затоа кога мајката ќе го вдиши чадот од тутунот, штетните супстанци преку органите за дишење влегуваат во крвта на мајката, а од таму и во крвта на плодот. Поради ова постои зголемен ризик да дојде до предвремено пораѓање, родено дете со помала телесна тежина, вродени аномалии на плодот, абортус или интрафетална смрт.

Прочитај повеќе »

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.