14 -ТИ НОЕМВРИ Е СВЕТСКИ ДЕН НА ДИЈАБЕТЕСОТ: Секој десетти Македонец боледува од дијабетес

Околу 200.000 илјади граѓани на Македонија боледуваат од подмолната болест дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот. И овој 14-ти ноември, Светот го обележува денот на дијабетесот преку глобална кампања, промовирана од Светската здравствена организација (СЗО) за да се зајакне […]

Растенија кои го прочистуваат воздухот во домот

Воздухот кој го дишеме во своите домови најчесто е недоволно прочистен, застоен и замирисан. За среќа, во секој дом има растенија и цвеќиња, кои освен што го разубавуваат просторот, некои од нив имаат способност за прочистување на воздухот од прашина, бои, миризба од храна, миризба од средства за чистење, чад од цигари.

АЕРОЗАГАДУВАЊЕ: Скопјани почнаа да купуваат прочистувачи на воздух

Во Скопје не се дише. Најмногу е загаден воздухот во утринските и вечерните часови кога концентрацијата на ПМ10 честичките го достигнува максималното ниво.  Деновиве побарувачката на прочистувачи на воздух значително е зголемена, велат од поголемите маркети за бела техника. Скопјани се плашат за своето здравје. Секоја наредна година се поголем е бројот на луѓе кои […]

11 Ноември (сабота) е работен ден за основните и средните училишта

11 ноември, сабота, е работен ден за учениците во основните и средните училишта во Македонија. Ќе се одработуваат часови од среда. Вака стои во одлуката на Министерството за образование и наука која се спроведува уште на почетокот на учебната година.

Што се случи со Пеленската Револуција?

Собрани се 12.000 потписи, Иницијативата е поднесена, се чека да се стави на дневен ред на седница во собрание. Денеска, 01.11.2017 година Граѓанската инцијатива „450 Породилно (Пеленска револуција) во собранието на РМ официјално ја поднесе Иницијативата за платено отсуство на жените од работа поради бременост, раѓање и родителство. Изминатиов период се организираше референдум за донесување на предлог […]

МИГРАЦИЈА СЕЛО-ГРАД: Секој би одбрал живот на чист воздух и поздрава храна

Која е разликата помеѓу живеењето во село, а која во град? Дали полека селата во Македонија почнуваат да исчезнуваат или руралните средини подобро е да станат урбани, па поимот село да исчезне и сите да живееме во град? Дали се исплати да се живее на село кое е далеку од град? Секој има право на […]

Праксата кажа „НЕ“ на Кембриџ програмата, зошто МОН сака да ја воведе во средното образование?

Во септември 2014 година Македонија беше прва во регионот која го прифати предизвикот да воведе нова образовна програма во својот систем за развој на образованието. Основците речиси четири години учат по наставни програми и учебници од Кембриџ, Брзото имплементирање на програмата во образовниот систем доведе до низа проблеми во спроведувањето, прилагодувањето и адаптирањето на наставните […]

Започна сезоната на крлежи – внимавајте за првомајските празници

Пролетта е годишно време кога природата заживува со својот раскош, почнуваат да цветаат дрвата, да расте тревата, почнува да се чувствува свежина со цветен мирис во воздухот. Во овој период од годината има најмногу инсекти и бубачки кои дел од нив се отровни и опасни за луѓето. За време на првомајските празници, доколку планирате да […]

Зимскиот распуст за учениците продолжен е до 23 јануари

Зимскиот распуст за учениците ќе биде продолжен за пет дена, односно наместо на 18 јануари распустот е продолжен до 23 јануари, ваква одлука донесе Комисијата за заразни болести. Ваквата одлука е прифатена и е донесена поради намалениот број на заболени деца од грип.

Женска трибина за унапредување на детското здравје

Женска трибина за унапредување на детското здравје, трибина која е завршна активност на кампањата „Хранете се здраво за детство среќно и убаво“ во организација на фармацевската компанија ФармаС. Говорници на трибината се: Др.Лидија Петрушевска-Колеќевска – Специјалист по педијатрија, ЈЗУ Институт за белодробни заболувања кај децата –Козле Цвета Динева – нутриционист-ЦД Диет клуб Светлана Црнокрак – […]

„ПХАРМАС“ со кампања „Хранете се здраво за детство среќно и убаво“

Хрватската фармацевтска компанија ПхармаС почна нова кампања за подигнување на свеста за здраво детство, насловена како „Хранете се здраво за детство среќно и убаво“, поддржана од ПРОБаланс. Како продолжување на пролетната кампања „Немате време да бидете болни“, оваа есенска кампања е насочена кон едукација на најмладите и нивните родители како да се хранат здраво, што […]

Volvo Cars лансира безбедни, удобни и комфорни детски седишта

Безбедноста на сите патници во автомобилите на Volvo Cars е врвен приоритет на компанијата. Затоа, компанијата на пазарот лансира три нови детски седишта, со фокус на безбедноста, удобноста, комфорот и дизајнот. Volvo Cars е првиот производител на автомобили кој активно ги тестира детските седишта преку тестови за симулација на сообраќајни несреќи уште во почетокот на […]

Над 1.000 жени учествуваа во Женската трка

Брзото секојдневие придонесува жените да имаат сè повеќе обврски, а сè помалку време за да обрнат внимание на себе и на своето здравје. Вежбањето и физичката активност не смеат да бидат запоставени, а водењето на здрав живот мора да биде примарна цел на сите нас. Ова беше пораката која повеќе од илјада жени денеска ја […]

Денес е Благовец, се дупнуваат ушите на малите деца

Денес е Свето Благовештение, празник кој меѓу народот е познат како Благовец, Благоец, Блошчојне. Овој христијански празник секогаш е на 7 април, се смета за тежок празник, па многу верници не работат на овој ден. Овој празник го најавува доаѓањето на Велигден поради што се вели: „Благовец, прв Велигден“.

Лакалут со наградна игра „Куфер полн здрави насмевки“

Компанијата Натусана, во наредните два месеци, организира награден натпревар „Куфер полн здрави насмевки“ за брендот „Лакалут кидс“. Во рамки на натпреварот ќе бидат наградени 15 семејства со пакет годишна залиха производи од линијата Лакалут. Подароците ќе се делат во три етапи и победниците ќе бидат прогласувани согласно најмногу освоени гасови и со гласање од страна […]

Чоколадите Марс се повлекуваат од европскиот пазар, во Македонија безбедни се за јадење

Чоколадото Марс се повлекува од Европскиот пазар. Во повеќе од 55 земји, производителот на популарните чоколади Марс започна масовно да ги повлекува своите производи, откако минатиот месец еден германски потрошувач во чоколадо најде парче пластика. Чоколадото било произведено во јужниот град Вегхел, во Холандија. Портпаролот на Марс, Холандија излезе со изјава: „Ние не можеме да […]

Покана: Стручно предавање за аутизам

Под покровителство на општина Карпош, во вторник (09.02.2016), со почеток во 11 часот, во Кинотеката на Македонија, претседателот на здружението „Будење“, Марко Ферек од Хрватска, ќе одржи предавање на тема: АДХД, синдром на недостаток на внимание и  хиперактивност.  Стручното предавање за третман  на лица со аутизам, АДХД и Аспергов  синдром, ќе се реализира во соработка […]

Ризик од внесување на Зика вирусот и негово ширење во Европа

Информации за актуелната состојба со зголемениот број случаи на Зика вирусот Од мај 2015 година, вирусот на болеста Зика – нова вирусна болест која се пренесува со каснување од комарец (Aedes) се шири во Јужна и Централна Америка и Африка. По првите пријавени случаи во Бразил, повеќе од дваесет земји и територии во Јужна и […]

ФЗОМ воведе нови услуги: електронски барања за боледување и породилно отсуство и извештај за привремена спреченост за работа

Фондот за здравствено осигурување воведе две нови електронски услуги: 1. Електронска услуга за издавање на предлог за комисиско продолжување на боледување (ПСР) и извештајот за спреченост на работа (ИСР). 2. Електронска услуга за поднесување на електронско барање за остварување на надомест за плата, право на боледување и породилно отсуство.

Брeинобреин – поттикнување на генијалноста кај децата

Како да му помогнам на моето дете да израсне во сигурен човек? Како да го поттикнам да работи на себе со цел да умее да се снајде во целокупната динамика на живеењето, што се заканува со многу поголем товар во иднина отколку, сега, во времето што сега го живееме? Како да носи брзи и вистински […]

На Детската клиника во Скопје примени 5-6 годишни деца со предвремен пубертет

Дваесетина деца со предвремен пубертет во моментот се пациенти на Клиниката за детски болести. Сите се на возраст од пет и шест години и најголем број од нив се женски. На одделот за ендокринологија специјалистите им одредуваат терапија и ги бараат причините зошто девојчиња кои уште не тргнале на училиште имаат менструален циклус.  Со вакви […]

Празнична програма во Скопје Сити Мол: Детски претстави, музички матинеа, креативни работилници и големи попусти до Нова Година

Декември е убедливо еден од најомилените месеци на целото семејство. Токму во овој дел од годината владее некоја убава, еуфорична и магична атмосфера, која секој од нас го прави да се чувствува позитивно и расположено. Како се ближат деновите до Нова Година, така луѓето стануваат се поеуфорични, па семејствата сакаат последните денови од годината да […]

Прв звучен буквар на македонски јазик

Звучната азбука е најновото издание од лабораторијата за приказни – „Просветно дело“. Станува збор за звучна сликовница со која децата, без помош на мама и тато, брзо, лесно и низ игра ќе ги совладаат буквите од македонската азбука. Книгата сама ги изговара буквите и зборовите – детето треба само да притиска на копчињата.

Викендов саем за деца во Скопје Сити Мол

Саем за деца и родители во Skopje City Mall од петок до недела  Skopje City Mall овој викенд е совршено место за целото семејство: Саем за деца и родители со многу попусти и забава Брзиот начин на живот и модерното секојдневие направија родителите да имаат многу помалку слободно време да се дружат со своите деца, […]

Финална вечер на Детски Евросонг во сабота

НАШИТЕ ПРЕТСТАВНИЧКИ ИВАНА И МАГДАЛЕНА МЕЃУ ПРВИТЕ ШТО ЌЕ НАСТАПУВААТ НА ФИНАЛНАТА ВЕЧЕР ВО САБОТА По извлекувањето на редните броеви за редоследот на настап на претставниците на детскиот Евросонг, на нашите претставнички Ивона и Магдалена им припадна деветката за настап во сабота, во Софија.

Промени во законот: Задолжително возете ги децата во детски седишта

Новиот Закон за безбедност во сообраќајот на патиштата предвидува задолжителна употреба на детско седиште во автомобилот. Овие сериозни измени се во насока на заштита на децата во сообраќајот.

Аудиција за „Поточиња“

Од 16ти до 18ти септември ќе се оддржи аудиција за нови членови на детскиот  фестивал „Поточиња“. Во тек е пријавувањето на сите дечиња на возраст од 5-12 години заинтересирани за учество на детскиот фестивал Поточиња. Аудицијата ќе се одржи од 16-18 септември 2015 во градинката Срничка (објект Бамби) во населба Аеродром од 18:00 – 19:30 […]

Витези и принцези го окупираа замокот во главниот град

Секојдневната градска монотонија најчесто ни создава несекојдневни желби и фантазии да се впуштиме во неочекувани авантури во срцето на урбаното Скопје. Очигледно во Скопје Сити Мол, соновите стануваат реалност. Главниот град конечно доби можност да биде дел од една од најпривлечните атракции во Македонија до сега: Детско Кралство! Кој не посакува ден исполнет со звуци […]

Што е ново во учебната 2015/2016 година

За околу 270.000 основци и средношколци денеска почна новата 2015/2016 година. Првпат во училишните клупи седнаа и околу 20.000 првачиња.

Бремените и болните над 60 години нема да одат на работа до вторник

Денеска, Владата на Република Македонија, на предлог од Министерството за здравство, донесе препорака за ослободување од работните обврски на бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, во периодот од денеска (среда, 22 јули) до вторник (28 јули). Во истиот период, се препорачува на работодавачите да ги реорганизираат работните активности на градежните […]

Саем за деца и семејство во Скопје Сити Мол

Дружење и забава со Трајче Георгиев и Златните Славејчиња, омилените детски маскоти и живи рептили, разни спортски активности, забава за најмалите, многу насмевки, весели и распеани дечиња, ваква беше вчерашната слика на официјалниот почеток на Саемот за деца и семејство, организиран со цел да ги обедини најмалите, да ги усреќи најсреќните и израдува родителите.

Деца од 34 земји се соединуваат за заедно да кажат “Hello My World!”

Овие деца доаѓаат од 5 различни континенти и 34 различни земји кои пренесуваат различни култури и традиции, но сепак, овие деца имаат нешто заедничко:секое од нив изучува англиски јазик и тоа им овозможува прилика да бидат активни во помагањето на другите. Кампањата “Hello My World!” е уникатна детска иницијатива за спас на орангутаните и започнува […]

Родителите се собираат од цел Балкан за правото на избор за вакцинација на децата

На 10 мај 2015 година во парк „ Жена борец“ во Скопје, со почеток во 12.00 часот  ќе се спроведе мирен родителски собир како дел од Балканските собири за регионалната акција за заштита на родителските и детски права – за правото на избор за вакцинацијата на децата.

Видео: Британија слави, Кејт Мидлтон роди девојче

Британскиот принц Вилијам и принцезата Кејт Мидлтон станаа родители по вторпат. Денеска, 2 мај, во 9 и 34 наутро се роди малата принцеза во лондонската болница Сент Мери, пишува во соопштението за јавноста од палатата Кенсингтон. Мајката и бебето се добра здравствена состојба. Девојчето е тешко 3,7 килограми и таа е четврта во редот на […]

Натусана со кампања „Патот до здрави заби“

Во следните три месеци ќе се реализира кампања за здрави заби насловена како „Патот до здрави заби“. Во овој период, дечињата ќе имаат можност, низ игра и забава, да се едуцираат како да ги мијат своите запчиња, колку често и зошто е важно редовно и правилно да се четкаат запчињата. “И како доктор,и но и […]

Научете го детето зошто се оди на Велики Петок во црква

Велигден е најголемиот христијански празник, па поради тоа многу е важно на децата да им се објасни што, како и зошто се празнува и се оди во црква. Во мир и радост поминете ги овие денови посветувајќи се на себе и својата фамилија. Велики Петок –  Цела недела пред Велигден е Велика недела.

Во сабота Велигденски Базаар во Скопје Сити Мол

Многу радости, среќни моменти, насмеани лица и креативни мали уметници кои од срце им се радуваат на зајачињата, птиците, цртањето јајца и сето она што е дел од ,,Велигденските Радости” во Скопје Сити Мол по повод најголемиот христијански празник, Велигден. Среќните и насмеани лица овие денови се’ почесто можат да се забележат во Скопје Сити […]

Берза на податоци 2014: Извори на информации и можности за подобрување на правата на децата Роми

На 17 декември 2014 година, во Сити Хол Центар се одржа еднодневен настан „Берза на податоци 2014: Извори на информации и можности за подобрување на правата на децата Роми“, во организација на здруженијата „РОМА С.О.С.“ од Прилеп, ХДЗР „Месечина“ од Гостивар, „Сумнал“ од Скопје, ЗМОЧП од Штип, АДРР „Сонце“ од Тетово и „ДРОМ“ од Куманово […]

„Антибиотиците не се храна“ – Семинари за рационална употреба на антибиотици

Денеска, 26 септември, во Велес ќе се одржи првиот стручен семинар за рационална употреба на антибиотици во организација на Центарот за регионални истражувања и соработка „Студиорум“. Ќе се одржат вкупно осум двочасовни едукативни стручни семинари кои што ќе се организираат еднаш седмично во периодот од 26 септември до 27 ноември 2014 година во неколку градови. Со […]

Волонтерите на Црвениот крст во сабота ќе танцуваат на песната „HAPPY“

Заедничко танцување, познато како флеш моб, на секој плоштад и во секој град во земјава, каде има канцеларија на Црвениот крст на Македонија, ќе се случи во сабота, точно на пладне, како финале на одбележувањето на Неделата на Промоција на хумани вредности, (21 – 27 септември). За таа цел, подготвена е и кореографија на песната […]

ВИТАЛИА со нова електронска продавница достапна 24/7

Здравите продукти под брендот Виталиа од сега поблиску до потрошувачите преку www.shop.vitalia.com.mk “На брз, лесен и едноставен начин, преку нашата електронска продавница www.shop.vitalia.com.mk , сега потрошувачите имаат 24 часовна можност,секој ден во неделата, да ги одберат и нарачаат своите омилени здрави  производи под брендот Виталиа и тоа мусли, барови, диететски производи, сушени овошја, вегетеријански продути […]

Аудиција за прием на нови членови на детскиот фестивал Поточиња

Детскиот фестивал Поточиња врши упис на нови членови на возраст од 5 до 12 години по пат на аудиција.Аудицијата ќе се одржи на 16, 17 и 18 Септември во градинката Срнчика ( населба Аеродром ) со почеток од 18 до 19:30 часот. Не пропуштајте Вашето дете да стане дел од најубавата музичка приказна. Пријавување и […]

ПОКАНА: Детска изложба „Градина на бои – допри ја уметноста“

Македонското Монтесори Здружение, во периодот од 16.06.2014 до 25.07.2014 година, во соработка со Музејот на современа уметност, а со поддршка на Министерството за култура го реализираше проектот „Градина на бои – Допри ја уметноста“. 

Започна вториот серијал од Детскиот ЗОО Фестивал

ЗОО Фест забавата во скопската Зоолошка градина продолжува! Едукативните и забавни содржини од овој викенд повторно ќе бидат понудени за сите посетители на Зоолошката градина во Скопје, како дополнителна забава за дечињата кои дошле да ги видат животните.

Започна учебната година за основците и средношколците

Започна првиот училишен ден за основците и средношколците ширум нашата земја. Околу 280.000 ученици ги наполнија училишните клупи, започнувајќи ја новата учебна 2014/2015 година. Малку повеќе трема имаат првачињата кои денеска за прв пат ќе го почувствуваат новиот ритам на животот и обврските, кои за момент ќе ги направи позрели и поодговорни.

Препораки за заштита од листерија

Опасната бактерија листерија може да го разболи човекот најрано за 15 дена, но може да се појави и после 70 дена од консумирање на храна во која е присутна оваа бактерија. Листеријата не се пренесува од човек на човек, но брзо се развива и шири. Може да преживее дури ѝ во фрижидер. Се уништува при […]

Sвездата на „Х Фактор” Даниел Кајмаковски со химна за Lovefest 2014

Даниел Кајмакоски, победникот на овогодинешното издание на „Х Фактор” во соработка со белградскиот диџеј John Jogurt и дуото Calavera & Manya, ја сними химната за музичкиот фестивал Heineken Lovefest 2014, кој ќе се одржи од 7-ми до 9-ти Август во Врњачка Бања, Република Србија.

Колку мајчинството во Република Македонија е заштитено со закон

На 8 јули 2014 година, во организација на Меѓународната организација на трудот  беше одржана конференција на тема„Средина што го поддржува семејството преку подобрена заштита на мајчинството”. На овој настан се обрати Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов каде истакна дека обезбедувањето на заштитата во однос на бремената жена, мајката-родилка и нејзиното дете  се […]

На кое ниво е наталитетот во Република Македонија во однос на наталитетот во соседните земји

Промовирање на стабилен брак и основање на традиционално семејство се први и основни чекори на секоја популациона политика. Без оглед колку ги има и колку отворено ги прифаќаме различните стилови на живеење, сепак вистина е дека најголем број на деца се раѓаат во брачни заедници. Ова ни укажува на вредноста која ја има една заедница […]

Прес-конференција на клуб Матица: Најава на почеток на кампањата „Со книга на плажа”

„Кампањата „Со книга на плажа” секоја година ја дополнуваме со активности кои веруваме дека се интересни за читателите. Секоја година избираме „Хит на летото”, а оваа година тоа е последната книга на Јелена Бачиќ Алимпиќ „Последната пролет во Париз”, која според нашите читатели е апсолутен хит на годината. Дополнително, активностите кои во соработка со туристичките […]

Кафе игротека Слонче

Kosili
Прашајте доктор

Моебебе рецепти

Активности на Facebook

Веб порталот moebebe.com.mk нуди содржини од информативен и едукативен карактер, содржините не се замена за стручен лекарски совет. Доколку имате некој здравствен проблем, Вие или Вашето дете, побарајте стручно лекарско мислење.

Содржините на порталот МоеБебе се заштитени со Законот за авторски права.
За секоја форма на користење на делови од овој веб сајт или цели статии за комерцијални цели, потребна е писмена согласност од администраторите на овој портал.